Dwór w Lewicach


LEWICE dwórLewice to niewielka wieś położona w południowej części gminy Międzychód. Po raz pierwszy w dokumentach pisanych pojawia się ona w 1389 roku. W średniowieczu przez wieś wiódł główny trakt z Poznania do Międzyrzecza, zaś w niektórych źródłach historycznych pojawia się wzmianka mówiąca o „mieście” Lewice. Potwierdzeniem tego może być informacja o obowiązku wyekwipowania na wojnę przeciwko zakonowi krzyżackiemu jednego zbrojnego pieszego. W XVII w. staje się ona własnością niemieckiej rodziny Radlitzów. Za czasów ich rządów powstaje tutaj założenie folwarczno-dworskie wzniesione na początku XIX w. Jego centralnym punktem jest dwór, który przebudowany został jednak w 1 poł. XX w. Wzniesiono wówczas niewielki budynek założony na planie prostokąta. Murowany, parterowy dwór z wysokim, użytkowym poddaszem, przykryty został naczółkowym dachem pokrytym dachówką. Centralnie umieszczone wejście do dworu poprzedza drewniana weranda przykryta dachem dwuspadowym. Od strony północnej znajduje się murowany, odsłonięty taras prowadzący do ogrodu. Elewacja budynku jest prosta, pozbawiona elementów dekoracyjnych. Obiekt jest wyremontowany i w bardzo dobrej kondycji technicznej. W dworze mieści się w nim obecnie siedziba Nadleśnictwa Kaliska.

Od strony zachodniej dworek otacza park założony w połowie XIX w. Ma on powierzchnię około 4,3 ha i rosną tu ozdobne jesiony i cisy. Wśród Lewice0006zadrzewienia znaleźć można resztki elementów wystroju architektonicznego parku.

Nieopodal dworu znajduje się założenie folwarczne z końca XIX w. W jego skład wchodzą m.in.: budynki rządcówki, budynek służby dworskiej, kurnik, budynek magazynowy, gorzelnia i kolonia domów mieszkalnych pracowników folwarcznych.

Lewice na przestrzeni wieków stanowiły własność następujących rodów:

  • XV-XVI w. – Bylinowie (Szreniawici) z Rozbitka, późniejsi Rozbiccy,
  • 1581-1584 – von Schoenaichowie,
  • XVII w. – Brezowie z Goraja h. Własnego,
  • 1700-1945 – von Haza-Radlitzowie,