Dwór w Niemierzewie
Mała wieś położona w północno-wschodniej części gminy Kwilcz, której nazwa wywodzi się od imienia rycerza Niemierzy z Lubosza herbu Nałęcz. Od samego początku swego istnienia (1398 rok) związana była ona z majątkiem w Luboszu. Na początku XX w. we wschodniej części wsi, wybudowano niski, parterowy dworek przykryty dwuspadowym dachem z naczółkami. Wejście do niego, z ozdobną werandą usytuowane było od strony południowej. W latach 1923-24, na północ od „starego” dworu postawiono nowy obiekt przeznaczony dla ówczesnych właścicieli majątku rodziny Bardtów. Wzniesiono wówczas brzydki, parterowy, wysoko podpiwniczony obiekt, z dwoma kondygnacjami mieszkalnymi przykrytymi dużym, łamanym dachem naczółkowym. Wejście do dworu, wraz z elewacją frontową umieszczono w wysokiej ścianie szczytowej wraz z balkonem schowanym w niszy. Od tego momentu „stary” dwór pełnił funkcję
oficyny dworskiej, do której w 1930 roku dostawiono piętrowe skrzydło. Budynki te otacza park krajobrazowy założony w połowie XIX w. jednak w latach 20-tych został on mocno przekształcony.
Idąc dalej na wschód znajdziemy dawne założenie folwarczne. Z zachowanych do dnia dzisiejszego budynków wymienić można m.in.: dwie obory, dwa spichlerze, kuźnie oraz kolonie domów pracowników folwarcznych. Majątek w 1926 roku liczył 794 hektary.
Obecnie w dworze znajduje się siedziba Leśnictwa Niemierzewo, zabudowania folwarczne stanowią własność prywatną.
Niemierzewo na przestrzeni wieków stanowiło własność:
- XV-XVI w. – Nałęcze z Lubosza, później noszący nazwisko Mniscy,
- XVII-XVIII w. – Urbanowscy h. Prus,
- przeł. XVIII/XIX w. – Kierscy h. Jastrzębiec,
- 1842-1945 – Bardtowie.
- GMINA CHRZYPSKO WIELKIE
- GMINA KWILCZ
- GMINA MIĘDZYCHÓD
- GMINA SIERAKÓW
- Dwór w Chalinie
- Dwór w Izdebnie
- Dwór w Lutomiu
- Dwór w Lutomku
- Dwór w Ławicy, dawne Debrzno
- Folwark Lesionki
- Kościół p.w. Św. Andrzeja Apostoła i Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych
- Pałac w Sierakowie (Stado Ogierów)
- Pobernardyński Kościół Parafialny p.w. Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej
- Zamek w Sierakowie
- Zespół folwarczny w Grobi